Кропив’янка– актуальна патологія, з якою стикаються до 1% населення світу
Це група захворювань, що характеризуються розвитком пухирів або ангіонабряку (або і того, і іншого одночасно) - фото в кінці статті.
Головний елемент кропив’янки - пухир (від лат. Urtica - кропива) - фото в кінці статті.
Він має такі особливості:
-
Це елемент шкіри, який не має порожнини, підвищується над поверхнею шкіри та задіює її верхні шари.
-
Пухир майже завжди супроводжується суб’єктивним відчуттям свербежу
-
Зникає безслідно впродовж 30 хвилин - 24 годин.
Інші елементи, які не підпадають під ці ознаки не є пухирями і захворювання не є кропив’янкою.
За сучасною класифікацією розрізняють такі типи кропив’янки:
-
За часом існування пухирів:
-
Гостра (якщо висип турбує до 6 тижнів)
-
хронічна (якщо симптоми існують довше, ніж 6 тижнів)
-
Залежно від причини кропив’янка може бути:
-
Індукованою (якщо є чіткий чинниково-наслідковий з’язок виникнення висипу з будь-яким фактором)
-
Спонтанну (якщо зв’язок відсутній)
Як гостра, так і хронічна кропив’янка можуть бути як спонтанними, так і індукованими. Спонтанна К – предмет наукових досліджень у всьому світі.
Що може бути причиною індукованої кропив’янки?
-
Їжа
-
Ліки
-
Контакт з будь-якою речовиною
-
Перегрівання
-
Емоційні реакції
-
Фізичні фактори (холод, тепло, вібрація, тиск, вода, соняшне випромінювання)
Що може бути причиною спонтанної кропив’янки?
-
Аутоімунний процес (близько 50% всіх спонтанних кропив’янок)
-
Інфекції (гельмінтози та інші
-
Інше (не до кінця вивчено)
Перший епізод кропив’янки, як правило, не потребує специфічної діагностики і в більшості випадків є останнім. Але, якщо у Вашої дитини кропив'янка виникла не вперше і тим більше, якщо Ви не бачите зв’язку із будь-яким фактором, то такі випадки потребують консультації спеціаліста та поглибленого обстеження.
Наш Центр займається питаннями діагностики і лікування кропив’янки з використанням найбільш сучасних ресурсів та методик. Ми ініціювали соціальний проект з вивчення епідеміології та діагностики кропив’янки у дітей.
Які методи ми використовуємо для діагностики?
-
Збір анамнезу. Напевне, 70% успіху у діагностиці – це правильно та скрупульозно зібрана історія захворювання, коли задані правильні питання і проаналізований взаємозв’язок появи висипки з різними епізодами життя.
-
Лабораторні дослідження. Це і загальноклінічні, і біохімічні, і спеціальні методи. Звичайно рецидивуюча (що періодично повторюється) і хронічна кропив’янка потребують поглибленого дослідження.
-
Інструментальні дослідження. Проводяться для оцінки структури або функції органів, патологія яких може бути причиною кропив’янки. До них відносяться і УЗД внутрішніх органів, і ендоскопія шлунку\стравоходу, і інші дослідження за показами.
-
Окремим пунктом стоять специфічні алергологічні обстеження і тести на фізичні кропив’янки, оскільки вони потребують спеціального обладнання і дозволяють виключити або підтвердити вплив, наприклад, вібрації, холоду або тепла. В нашому Центрі ми виконуємо такі дослідження.
Лікування кропив’янок багатокомпоненетне, особливо якщо це стосується хронічних форм. Ми здійснюємо лікування за сучасними стандартами з доказовою базою, які використовують у всьому світі.
-
Виключення причинного фактору (харчування, вільне від алергенів та хімічних компонентів їжи, здорове психоемоційне середовище)
-
Медикаментозна терапія. Основні препарати – антигістамінні 2ї генерації, які можуть бути використані як окремо, так і в комбінації з іншими групами ліків (якщо монотерапія неефективна). Як правило, проведення інфузійної терапії (внутрішньовенне введення рідини та препаратів) не необхідне, але в гострих випадках при недостатній ефективності інших методів, може бути використане і таке лікування.
Будьте здорові!